Pa Luginën, Kosova nuk është e plotë

Jemi rritur me historitë dhe përjetimet e dhembshme të copëtimit të trojeve shqiptare dhe me tragjeditë që i kanë përcjellë ata gjatë këtij procesi. Edhe pse fati ynë nuk vendosej vetëm nga vullneti i ynë, por nga ai i superfuqive, megjithatënuk jemi krejt të pafaj as ne shqiptarët që shpesh nuk ditëm të rreshtohemi si duhet, e të bashkohemi dhe të veprojmë si një komb.  Shpesh të udhëhequr nga mentaliteti i bajraktarizmit më shumë u morëm me njëri tjetrin sesa me të tjerët që vazhdimisht na gllabëronin territoret e banuara me shumicë shqiptare.

Në fund të shekullit 20 dhe fillimii shekullit 21 erërat sikur filluan të fryjnë në favor të shqiptarëve. Me rënien e murit të Berlinit filluan të vijnë ditë shpresëdhënëse edhe për shqiptarët, ndonëse kjo rrugë nuk ishte e lehtë dhe pa sakrifica. Në Shqipëri ra sistemi diktatorial dhe u instalua ai demokratik; Kosova fitoi pavarësinë e saj, kurse në Maqedoni shqiptarët avancuan sa u përket të drejtave etnike (edhe pse as afër me atë që u takojnë), por në krahasim me atë që kishin përpara pati avancim.

Por pse kjo nuk ndodhi me Shqiptarët që mbetën nën Serbi?

Në luftën e UÇK-së kishte pjesëmarrës nga të gjitha trevat shqiptare ndër ta shume ishin edhe nga Presheva, Medvegja e Bujanoci. Edhe në luftën e UÇPMB-së kishte shumë nga Kosova dhe trevat e tjera. Por,  pas kësaj lufte Lugina sikur u harrua. Kosova po e përmend rrallë atë e edhe më pak vepron për të.  Vetëm ndonjëherë për konsum ditor politik Lugina futet në narracionin tonë dhe fatkeqësisht angazhimi i saj, pra i Kosovës, ndaj kësaj pjese nuk duket të jetë i duhuri dhe i sinqerti.

Vitet e fundit presidenti Thaçi doli me propozim për të bashkëngjitur Luginën Kosovës, aty ku edhe natyrshëm e ka vendin. Fill pas kësaj deklarate gufuan deklaratat kundërshtuese vetëm e vetëm se këto i tha një “kundërshtar politik” dhe se gjithë çka thotë ai duhet kundërshtuar e duke harruar se po flitet për një pjesë natyrshëm të pandashme me Kosovën. Shqiptarët e “moderuar” të Kosovës menjëherë filluan të bëjnë kalkulime gjeostrategjike duke menduar për ujërat e Kosovës (Ujmanin) dhe ajo që e dëgjoja shpesh nëpër debate, qoftë publike, qoftë nëpër tavolina të kafeneve e në rrugë ishte: “Po nuk mund ta japim liqenin e Ujmanit! Ç’na duhet Presheva po nuk e morëm liqenin”, natyrisht duke spekuluar se ashtu ishte plani i Thaçit dhe Vuçiqit, ndonëse planin nuk e kishte parë askush. Po fundi i fundit edhe po të ishte ashtu, a ka më rëndësi njeriu, shqiptarët që jetojnë në një vend që i shkel të drejtat e tyre, në Luginë apo një liqen?

E kam përshtypjen që ne në Kosovë pasi u çliruam nga Serbia nuk mërzitemi më për shqiptarët e tjerë, “me rëndësi ne jemi rehat tash, ç’na hyjnë në punë ata”. Ose kur dëgjoj të tjerë shqiptarë duke argumentuar idenë që kufijtë nuk duhet lëvizur dhe thonë se kjo pastaj ka pasoja në Bosnje, Maqedoni… Çfarë absurdi! A ne u dashka të mendojmë për rregullimin e Bosnjës, hajde se në Maqedoni (tash të Veriut) kemi një pjesë të madhe të kombit e të historisë së papërmbushur? Neve duhet të na interesojë çështja jonë dhe t’i artikulojmë nevojat tona ashtu si neve na konvenojnë, natyrisht jo në dëm të dikujt tjetër, por ka kush të merret me interesat e të tjerëve, si në rastin e Bosnjës, e cila edhe ashtu ka një ndërtim e funksionim mjaftë të brishtë.

Aktualisht duket se Kosova po hyn në fazën finale të saj sa i përket marrëveshjes me Serbinë. Shpresoj se marrëveshja do t’u jep fund armiqësive me Serbinë dhe brezat e ardhshëm të rriten pa këtë ngarkesë qe e kemi pasur me breza të tërë. Mendoj se është momenti i fundit që në këtë marrëveshje të futet edhe Lugina dhe të korrigjohet një pjesë e padrejtësisë që na është bërë neve shqiptarëve. Kam frikë që pas kësaj nuk do të kemi më mundësi për të vepruar.

Kosova dhe Lugina do të jenë bashkë, por çështja është si? Ose do të bashkohen me Kosovën territorialisht, e që është preferenca ime, ose shqiptarët e Luginës do të vazhdojnë të shpërngulen në Kosovë dhe të jetojnë me ne bashkërisht, ose nëpër Europë si jetimë, por kështu druaj se Lugina do të mbetet pa shqiptarët e që për mua do të ishte shumë tragjike. Kosova pa Luginën nuk është e plotë.

Ky opinion është shkruar enkas për PreshevaPRESS dhe pasqyron qëndrimet personale të autorit.  Kjo kolumnë është shkruar enkas për PreshevaPRESS në kuadër të projektit  “Pozita e Luginës së Preshevës në fazën finale të dialogut Kosovë-Serbi”, projekt që realizohet nga Organizata e Aktivistëve REFORMA me përkrahje të Këshillit Kombëtar Shqiptar në Serbi.

Shpërndaje me miqtë
Join the Conversation

1222 Comments

 1. Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was extremely long)
  so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying
  your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any suggestions for novice blog writers? I’d certainly appreciate it.

 2. says: BranDyep

  TeamSpeak (known as TS) is a communications program using the world wide web as a highway for delivering crystal crisp communications. TeamSpeak was originally targeted toward the MMORPG community. This application was created for accelerating communication in online shooters. However, the same benefits with games became extremely enticing for business. This software created a revolution in the multiplayer gaming world around a decade ago. Before TeamSpeak Servers all gamers knew of was in game voice commands, which were often infected with hackers.
  If you participate in FPSs or have a job in extensive development work with multiple colleagues on differing PCs in various countries, you already know the significance of a reliable voice chat connection to ensure clear, timely communication. Whether you need flexible control over your guild’s chat, or a system with more dependability and features than your current system, TeamSpeak Servers are a superb option for WOW players, other FPS gamers, and everyone who needs voice over IP services for work or game needs.
  A Free TeamSpeak Server server allows you to tinker and adjust who you talk with, with full administrative functions that allow you to add or remove users at your leisure. Instantly, you get the power to add slots and administrate all parts of the group’s online chat. With your own TeamSpeak instance, you enjoy clear audio, administration control, and a fully customisable and scalable user permissions system.
  With TeamSpeak, you will have complete power over how you and your teammates connect on the internet. All you need is a mic and headphones to start enjoying the benefits of a TeamSpeak server.
  You can rent a Virtual Server from one of the hosts at TeamSpeak.com or go through the pain of installing the server software on your own. You can also connect to many Free TeamSpeak Servers with free channels or search additional servers on Public TeamSpeak Server ListsTS Server Lists.

 3. אנחנו מאמינים בעבודת צוות מקצועית כשבראש הצוות – עומד הלקוח.
  הרגעים שלך בידיים טובות, בפוטו
  קנבס מאמינים במקצועיות, איכות ושירות.
  דה סול גאים להגיש לך תכשיטי
  מעצבים העשויים בעבודת יד ומגוון תכשיטי איכות מושקעים וייחודיים.

  ג’חנון ביתי בעבודת יד , טעים במיוחד בכל שבת משלוחים חינם
  בחדרה ועמק חפר. היום אני מנהלת קליניקה
  עצמאית בחדרה המתעסקת בחיבור שבין גוף ונפש.
  ייחודם של ערבי שירה בציבור אותם אני מקיים, הוא בהתאמה לכל
  קהל ולכל מקום, החל מאולמות גדולים ועד למפגשים אינטימיים כגון:
  בתים פרטיים וכו’. אני באה לספר רק את הסיפור שלי וכאמור, אני מתייחסת לזה כעבודה לכל דבר
  ועניין ובעיני כל עבודה מכבדת את בעליה ולכן,
  אני גם דורשת במהלך העבודה שיכבדו אותי, את הרצונות שלי ואת
  הקווים האדומים שלי. כל מה שרציתם לדעת על תרופות
  גנריות לשיפור הזקפה והתפקוד המיני
  של הגבר. מסלולים ודרכי ריפוי המבוססים על תכונות טבעייות המצויות בכלל המערכות המרכיבות את מי שאנו (כמובן שתכונות אלה מאפיינות
  את המערכות המרכיבות כל בעל חיים).
  היום, הודות לרשת האינטרנט המצב הינו שונה לגמרי וכל מי שמחפש אחר נערות ליווי בתל והמרכז, יכול למצוא את מבוקשו ברשת.

  חבילת עיסוי עד הבית בתל אביב מבוצעת על ידי צוות הספא עצמו, אשר מספק
  שירותי עיסוי בלבד בשלל שיטות עבור מגוון צרכים ומטרות.

 4. כל הדירות הדיסקרטיות ברעננה נבחרו בקפידה תוך שמירה על ניקיון והיגיינה ברמה גבוהה ובאיכות השירות.
  מומלץ לפנות לפחות כמה שעות לחוויה אינטימית בתוך הדירות ולהשוות בין התמונות עוד לפני שמבצעים הזמנה.

  הסתכל על התמונות של נערות הליווי המדהימות, תן לדמיון שלך
  לרוץ ובחר בזו אשר הצליחה לבלוט.

  יש המון סיבות, ההחלטה תמיד זהה – בישראל,
  נערות ליווי משרד הליווי הטובות
  ביותר עומדות תמיד לשירותך. בניגוד לאפליקציות הכרויות שמציגות לך
  מבחר מצומצם של נשים שלא תמיד תואמות את החשקים שלך
  באופן מלא, כשאתה מזמין נערת ליווי דרך האינטרנט אתה לא צריך להתפשר.
  פעם, כדי למצוא נערת ליווי איכותית היית צריך
  לוותר על הפרטיות שלך וללכת למצוא מכון ליווי באחד מהרחובות
  המפוקפקים בעיר. אתה לא צריך לוותר על הפרטיות שלך ולמעשה, אתה אפילו לא צריך לקום מהספה ולצאת מהבית.
  אם פעם כדי ליהנות משירותים כאלו גברים היו צריכים להתארגן, לצאת מהבית ולחפש נערת ליווי בסביבתם ואולי לחזור הביתה בידיים ריקות, הרי שכיום לא צריך
  אפילו לזוז מהסלון לשם כך.
  פרטים נערות 24 משרד ליווי 69 נערת ליווי יפה
  בדירה דיסקרטית, בקרו באתר סקס שלנו ואנחנו נעזור לכם למצוא את הבחורה המתאימה
  לכם. מילנה היא הבחורה הכי סקסית והכי שווה… הבחורה עם החזה הכי ענק בחיפה!
  נערות ליווי בישראל עובדות ברחבי הארץ, כולל במרכז
  בתל אביב, באילת בדרום, בחיפה בצפון,
  בירושלים ובערים אחרות.

 5. says: israelxclub

  Can I simply just say what a relief to uncover somebody that really knows what they are discussing on the internet. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people should check this out and understand this side of the story. I cant believe you arent more popular because you definitely have the gift.