Gastronomëve, Zoti u ndihmoftë!

Duke kopjuar modelet e kryeqendrave të mëdha në rajon, Komuna e Preshevës, kryesisht Shtabi komunal për situata të jashtëzakonshme dje vendosi të kufizojë orarin e punës së bizneseve lokale në fushën e gastronomisë.

Zinxhiri i bizneseve që veprojnë në fushën e gastronomisë as nuk ka ndikuar në përhapjen e pandemisë, e as nuk do të kontribuojë në ndalimin e përhapjes së saj. Por, pas këtij vendimi, edhe pse këto biznese do të punojnë 4 orë më pak, do të paguajnë të njëjtat taksa e tatime sikurse më herët.

Në këtë situatë, marrë parasysh dëmin financiar që iu është bë bizneseve të fushës së gastronomisë nga masat e mara për luftimin e pandemisë Covid19 gjatë periudhës mars – maj 2020, duke i shtuar edhe dëmin që do të shkaktojë ky vendim, këto biznese rrezikojnë të falimentojnë.

Duke ditur se këto lloj biznese, të ardhurat kryesore i sigurojnë gjatë 4 orëve të fundit të orarit të punës (19:30 – 23:30), koha që tanimë Komuna e Preshevës ua ka ndaluar të punojnë, për shkak të humbjeve të mëdha të të hyrave do pasojnë me rrezikimin e më së paku 50 vende pune, dhe zhytjen e bizneseve në borxhe sikurse kundrejt obligimeve ndaj shtetit, punëtorëve, furnizuesve dhe pronareve të lokaleve.

E derisa këto biznese futen në borxhe, të gjitha bastoret dhe kazinotë vazhdojnë të ofrojnë shërbime të gastronomisë edhe pas orës 20:00, grumbullimi i njerëzve vazhdon të ndodhë në hapësirat tjera si qendra tregtare, nëpër rrugë, tek bankat, tek posta, tek stacioni policor, në xhamia etj.

Kur analizon këtë konkluzion mirë dhe në detaje, kupton se Komuna e Preshevës në mungesë të ekspertizës dhe njohurive, të shoqëruar me panikun e shkaktuar nga vonesa e reagimit institucional për marrjen e masave antiCovid19, ka kopjuar “ad hok” një model të kryeqendrave të mëdha e që nuk përputhet me rrethanat e Preshevës.

Ky vendim do të shkaktojë dëme të pariparueshme për ekonominë vendore, duke iu shtuar dëmit gjigant të shkaktuar nga mosardhja e diasporës.

Por, a do të mund të bëhej ndryshe !?

Patjetër se po. Shtabi komunal për situata të jashtëzakonshme, në bazë të masave antiCovid19 të përcaktuara nga shtabi republikan dhe duke i përshtatur me rrethanat e Preshevës, do të duhej të i përcaktonte rregullat strikte për këtë lloj biznesi gjatë ofrimit të shërbimeve të tyre.

Bizneset lokale në fushën e gastronomisë do të ishin obliguar të respektojnë masat e përcaktuara përmes kontrollit të përditshëm, ose edhe disa herë në dit, prej mbi 10 inspektor dhe polic komunal, të punësuar në Drejtoratin e Inspektoratit të Komunës së Preshevës, e që zakonisht nuk kanë ndonjë angazhim serioz.

Kontrolli dhe inspektimi i përditshëm ose edhe disa herë në ditë nga ana e përfaqësuesve komunal, do të i obligonte bizneset lokale në fushën e gastronomisë të respektojnë masat e përcaktuara, derisa do të vazhdonin të punojnë e të gjenerojnë të ardhura për të mbijetuar këtë krizë ekonomike, e cila sigurisht do të sjell deri te falimentimi i disa bizneseve dhe rritjen e papunësisë në vend.

Mirë por, që nga viti 2016 qeverisja lokale e Preshevës, nën udhëheqjen e APN-së, ka dëshmuar se njohuritë për avancimin e ekonomisë arrijnë deri në nivelin e imagjinatës për modelin e dëshiruar, derisa në mungesë të ekspertizës dhe aftësive, sot e kësaj dite, gjendja e ekonomisë lokale vazhdon të dëmtohet dhe përkeqësohet nga dita në dit.

Meqë tash gjatë pandemisë, Zoti po përmendet më shpesh, Gastronomëve Zoti u ndihmoftë!

Shpërndaje me miqtë
Më shumë nga Abdulla Ahmedi
Përgjegjsia publike e çdo kryetari KAUBOJ
Pak ditë pasi që postova disa foto ku kryetari i komunës së...
Lexo më shumë
Join the Conversation

5 Comments

 1. למשל, ספורטאי מקצועי עשוי להזדקק לעיסוי רפואי
  מסוג מסויים כדי להתמודד עם פציעה קשה המשפיעה על שגרת האימונים שלהם.
  מבין הטכניקות הריפוי הטבעיות תוכלו למצוא מזון ושתייה מבוססי חומרים טבעיים, ויטמינים
  ומינרליים החיוניים לגוף, עיסוי
  מקצועי בבית שמש , יוגה ועוד. הצעירה הכי ליברלית תעביר איתך שעות של עיסוי מטורף שיסדר
  לך את הראש. מטפל/ת מוסמך קובע את שיטת מפגש לעיסוי בבית שמש באופן אינדיבידואלי עבור כל מטופל.
  אתה קובע את היום ואת השעה.
  יחד עם זאת, בכדי לשפר את תהליך הניקיון מומלץ לשתות הרבה מים, לבצע פעילות גופנית על בסיס קבוע, לאכול הרבה ירקות ופירות ולהימנע ממאכלים מעובדים.
  היא תלווה אותך לכל אירוע שבו
  נהוג לבוא עם הזוג שלה. לכן בפועל תמיד
  עושים את מה שבת הזוג רוצה. טיפולי חמאם – שיטת טיפול המשפרת
  את זרימת הדם וגורמת לתחושת התחדשות ושחרור הגוף והנשמה.
  כנראה שעבר הרבה זמן ולכן טיפולי עיסוי ארוטי בבית
  שמש זאת הזדמנות מושלמת לעשות
  משהו שהוא נטו בשבילכם.

 2. אם אתם חושבים ושוקלים להזמין נערות ליווי, אל תחשבו יותר מידי פשוט עשו זאת עכשיו.
  במקום זה נערות ליווי בדרום תמיד מוכנות ומזומנות וניתן להזמין אותן לכל מקום ובכל
  שעה. אתה רוצה שבחורה תספק
  אותך עכשיו, אתה מעוניין להזמין נערת ליווי לוהטת שתביא אותך
  לסיפוק מיני, שתגרה ותענג אותך
  ואתה רוצה זאת עכשיו, אבל אין באפשרותך להזמינה למקום מגורך מסיבות ברורות
  מה עושים? באותה תקופה הייתי די משועמם וחיפשתי אחר ריגושים שיקחו את החיים שלי למקום
  אחר לחלוטין. בא לך שעה של פאן עם נערת ליווי
  מדליקה הגעת למקום הנכון !

  התייעצות עם אנשי מקצוע: אם יש יצא לכם
  להסתייע בעבר באנשי מקצוע מתחומים מקבילים באזור,
  כמו למשל רפלקסולוגים, מעסים רפואיים ומטפלים אלטרנטיביים בשיטות שונות, תוכלו בהחלט
  לשאול אותם לגבי עיסוי ארוטי בבת ים ואם הם אכן מכירים מקום
  כזה, סביר להניח שזה יהיה מקום מקצועי שייתן לכם
  שירות טוב. על גוף מושלם, על בחורה ניקה ומבושמת, על מקצועיות ועל שירות!

  על מנת לגרום לריצוי מלא של כל
  לקוח, הוכנה מראש רשימת טיפולים אשר נתונה לבחירה
  באמצעותנו. מפגשים נעימים של טיפולים בכל
  חלקי הגוף אפשרות לבאדי מסא’ג בסגנון שלא הכרת לפני ממטפלת סקסית היא עבודה, ולפעמים עבודה
  קשה ומותר לכם להתפנק ולצאת
  מהשגרה, לגוון, במיוחד אם אתם חווים מתיחות עם האישה בגלל כבלי החיים ומה שהם דורשים.

 3. says: israelxclub

  Can I simply just say what a relief to uncover somebody that really knows what they are discussing on the internet. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people should check this out and understand this side of the story. I cant believe you arent more popular because you definitely have the gift.

Leave a comment
Leave a comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.